EMAİLET programı genel itibari ile EMA ve kullanıcıları arasındaki iletişimi kolaylaştırmak amacı ile yapılmıştır. Bu program sayesinde kullanıcılara yeniliklerin ve güncellemelerin ulaştırılması hızlı ve sorunsuz hale getirilmiştir.Gene bu program vasıtası ile kullanıcalara sektörleri ile ilgili önemli duyurular ve değişiklikler hakkındaki bilgiler anında internet ortamından yazılı ve görüntülü doküman şeklinde ulaştırılmaktadır. EMAİLET programı ile ulaşan bilgiler istenirse bilgisayara kaydedilebilmektedir. Böylece kullanıcı isterse kendine bir duyuru arşivi oluşturabilir.

PROGRAMIN KULLANIMI:

  1-) Program ilk açıldığında kullanıcı bilgileri ekranı gelir.Bu ekranda kullanıcı bütün alanları doldurmak zorundadır.İlk yapılması gereken işlem ise açılabilir listeden bir eczacı odası seçmektir. Daha sonraki işlem ise; Eczacı adı, Eczane Adı, Telefon ve Fax numarası ve email bilgilerinizi girmektir. Bu işlemlerden sonra "TAMAM" tuşuna basılır ve işlem tamamlanmış olur. Program ilk kurulduğu an itibari ile otuz dakikada bir mesajları kontrol edecek şekilde ayarlanmıştır.İstenirse bu zaman ayarı ayarlar menüsünün altından program ayarları kısmından değiştirilebilir.

  2-) Program ilk açılışta ve çalışma sırasında Windows masaüstünün sağ alt köşesinde kalır.Ana menüye dönmek için ise sağ alt kösedeki simge bir kez tıklanmalıdır.Gelen pencereden dosya menüsü, haber almak,haber kaydetmek,yardım almak ve pencereyi kapatmak için kullanılır. Ayarlar menüsü ise program ayarları yapmak,kullanıcı ayarları yapmak yada Emasoft web sitesine bağlanmak için kullanılır.

  3-) Ayarlardan program ayarlarını seçerek,program ile ilgili özellikler değiştirilebilir. Güncelleme bölümünde ilk siradaki özellik programın kaç dakikada bir yeni haber kontrolü yapacağını belirler.Son haber sayısı bölümü ise son haberleri getir seçeneği kullanıldığında programın maximum kaç haber getireceğini belirler.Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra (TAMAM) tuşuna basılır ve yapılan ayarlar güncel olur.

  4-) Yeni haber geldiğinde sağ alt köşedeki simge şekil değiştirir ve kullanıcıyı ikaz eder.Gelen menüden haber başlığı seçilerek,direkt o habere gidilebilir.Yada program penceresi açılarak,haberler üzerinde ok tuşlarıyla hareket edilebilir.Haberin tamamını görmek içinse görmek istenilen haber üzerinde (Haberin tamamı) etiketine basmak gerekir.

  Kullanıcı bilgileriyle ilgili bir değişiklik yapmak istediğinde, Ayarlar,Kullanıcı Ayarları menüsünü açarak değiştirmek istediği alanları değiştirebilir ve (TAMAM) tuşuna basarak programı yeni bilgileri ile aktif hale getirir.