PcPharma ++
PcPharma'da Online İşlemler
PcPharma, eczacılar tarafından yapılması zor ve karmaşık olan, bununla beraber de yapılması şart olan işleri online hale getirerek otomatikleştirmiş ve eczacılara olan yükünü ortadan kaldırmıştır.Online işlemlerin eczacılara getirdiği ilave hiçbir yük yoktur.Rutin işlerinde kullandıkları internet bağlantıları PcPharma'daki online işlemleri çalıştırmak için yeterlidir.
Online Fatura Transferi Türkiye’de ilk defa hayata geçen bu uygulama, eczacılık sektörüne hizmet veren EMA Bilgisayar ve Hedef Grubu’nun işbirliği ile sektörün sorunlarına çare bulmak çabalarının sonucu olarak ortaya çıkmıştır.Eczacılık sektörünün en önemli sorunlarından biri ürün çeşidinin çok fazla olması ve bundan dolayı da ürüne bağımlı takip işlerinin çok zor yapılabilmesi ve kağıt ve evrak işinin çok yoğun olmasıdır.Online fatura transferi ile kağıt kalabalığında önemli bir yer tutan bununla beraberde kaydedilmesi zorunlu olan faturaların bilgisayara girilmesi işlemi eczacıya yük olmaktan çıkarılmıştır.
Online Fatura Transferi Nedir? Hedef Grubuna dahil Ecza ve ıtriyat depolarından satın alınan ürünlerin faturalarının internet üzerinden kullanıcılara yollanması ve PcPharma tarafından bu faturaların otomatik olarak kaydedilmesidir.Kaydedilen faturalar kullanıcının onayından sonra stoklara, cari hesaplara ve ilgili yerlere işlenir.Böylece faturada veya fiili sevkıyatta meydana gelecek farklılıklar eczacının kontrolünde engellenmiş olur.
Online Fatura Transferi Ne Sağlar? Online fatura transferi, faturaların bilgisayara girilmesi sırasında kaybedilen zamanı ve elle fatura girişlerindeki hataları ortadan kaldırır.Bu sayede stok kayıtlarınızı, cari hesaplarınızı ve kar zarar hesaplarınızı takip etmenizi kolaylaştırır.Anlık fatura girişi ve satılan malın anında işlenmesi ile gerçek zamanlı stok hesabı ve cari hesap tutmanızı ve kar zarar analizlerinizi gerçek zamanlı yapmanızı sağlar.
Online Fatura Transferi Güvenli mi? Online fatura transferi internette gezmekten veya chat yapmaktan daha güvenlidir.Transfer sırasında fatura bilgilerinden başka bir şey gönderilmez ve bu bilgilerde virüs veya benzeri gizli dosyaların bulunması ihtimali yoktur.Bunun yanı sıra online transfer edilen faturalar kasten veya bir hata sonucu başkalarının eline de geçse bu faturaların içinde ne yazdığını başkaları göremez.Fatura bilgileri sadece o faturanın sahibi eczacının PcPharma’sında görüntülenir.Çünkü her eczacıya ait faturalar o eczacının bilgileri doğrultusunda şifrelenmektedir. Bu şifreler sadece ilgili eczacıların PcPharma’ları tarafından açılabilir.Bu sayede Online Fatura Transferinde kişisel bilgilerin güvenliği de en üst düzeyde korunmuş olmaktadır.
Faturaların Kaydedilmesi Neden Çok Önemli? Herhangi bir ticari müessesenin yapması gereken en önemli işlerden biride (stoklarını ve cari) hesaplarını takip etmektir ki bu sayede kar zarar analizlerini sağlıklı bir şekilde yapabilsin ve müessesesini kontrol altında tutabilsin.
Bunun ilk şartı da ne aldığını ve ne sattığını bilmek ve stoklarını takip etmektir.Bunun yapılabilmesi içinde ilk yapılması gereken alışların takip edilmesidir.Eczacılıkta alış işlemlerinin takip edilmesi depolardan gelen faturaların tek tek ve ürün ürün girilmesi anlamına gelmektedir.
Fatura Girmek Neden Zor? Ürünlerin kalem bazında çok olmasından dolayı ve ilaç fiyatındaki hesaplamaların karmaşıklığından dolayı fatura girme işlemi çok zor ve bir o kadarda karışık ve hataya açık bir işlemdir.İşte bütün bu problemlerin çözümü ise online fatura transferidir.Online fatura transferi ile ortalama bir eczanenin günde en az bir saatini harcayarak girmesi gereken faturalarını online olarak ve işlem hatası olmaksızın tek bir tuşa basarak girmesi sağlanmıştır. Bu sayede eczanelerde stok takibinin önündeki en büyük sorunlardan biri olan alış faturalarının bilgisayara girilmesi işi ortadan kaldırılmıştır.
Online Fiyat Transferi Eczacıların en önemli sorunlarından biri de çok sayıda ürünün fiyatlarının sürekli değişmesi ve bu değişen fiyatların takip edilememesi idi. Özellikle ithal ilaç fiyatlarının döviz üzerinden hesaplanması ve ülkemizde döviz kurunun sürekli hareket halinde olması bu ürün grubunun fiyatlarının ortalama on beş günde bir değişmesine sebep olmaktadır. Bu durum da ilaç fiyatlarının eczacılar açısından birebir takibini nerede ise imkansız hale getirmekte ve eczacıların satış sırasında zarar etmesine neden olmaktadır. Yaşadığımız bu soruna etkili çözüm EMA Bilgisayar ve Hedef Grup tarafından getirilmiştir.
EMA ve Hedef Ecza Defosu arasında yapılan bir çalışma ile, Hedef Ecza Deposunun yayınladığı ilaç fiyatları online olarak EMA'nın programlarının içine aktarılmaktadır.
Yapılması gereken tek şey internet bağlantısının olduğu bir anda gerekli parametreleri seçtikten sonra Fiyat Al tuşuna basmaktır.Program otomatik olarak, seçilen parametrelere göre ilaç fiyatlarını alacaktır.Alınan fiyatlar gerekli eşleştirmeler yapıldıktan sonra Fiyat Aktar tuşuna basılarak kalıcı PcPharma veritabanına aktarılır.
Online Yeni Ürünlerin Takibi Eczacıların yapmaları gereken işlerden biri de piyasaya yeni çıkan ürünlerin takip edilmesidir. Bu hem eczacılık etiği açısından hem de ticari açıdan önemlidir ve bu takibin eski yöntemlerle manuel olarak yapılması en az ilaç fiyatlarının takip edilmesi kadar zor bir iştir. Bu sorunda gene EMA Bilgisayar ve Hedef Ecza Deposu tarafından kalıcı olarak çözülmüştür. Artık online yeni ürünlerin takibi yapılabilmektedir. Eczacıların yapması gereken internet bağlantısının olduğu bir anda PcPharma içinden gerekli parametreleri seçip "Ürün Al" butonuna tıklamaktır. Bu işlemin sonucunda piyasaya yeni çıkmış ürünlerin fiyatları, barkodları, endikasyonları, üretici firmaları, jpeg formatında görüntüleri ve ürünler hakkında küçük tanıtıcı bilgiler PcPharma programının içinde görüntülenmektedir. İstenirse "Tanımla" tuşuna basılarak bu yeni ürünler, bütün bilgileri ile PcPharma ilaç veri tabanına aktarılabilir.
Geri Dön

Ana Sayfa | İletişim & Ulaşım | Online Sipariş
Download | İnsan Kaynakları | Site Haritası


Her Hakkı saklıdır.
Site için tavsiye edilen çözünürlük 800x600.